Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

10 mīti par saules paneļiem (1.daļa)

10 mīti par saules paneļiem (1.daļa)

14. Feb. 2023

Kādi ir biežāk sastopamie mīti par saules paneļiem un saules enerģiju, kas liek saimniekiem Latvijā gaidīt “labāku brīdi” saules paneļu uzstādīšanai vai to atlikt?

Protams, ne visos gadījumos saules paneļus atmaksājas uzstādīt.

Ja vēlies zināt, kad ne, īsumā – saules paneļus neatmaksājas uzstādīt tajos īpašumos, kuros:

  • elektroenerģijas patēriņš ir pārāk zems vai 
  • saules uz jumta vai zemes īpašumā nav tik daudz, lai saražotais nosegtu lielu elektroenerģijas patēriņu,
  • būtu jāpārbūvē elektroenerģijas sadales tīkls.

Vairāk par to varat lasīt šajā blogā.

Taču pārējos gadījumos visam vajadzētu būt kārtībā. 

Līdz ar to, populāru mītu izplatīšanās var radīt situāciju, kad saimnieks, dzirdot kādu no mītiem un vienkārši nezinot, kāda ir patiesā situācija, aizkavē būtiskus ietaupījumus savai mājsaimniecībai.

Tāpēc, ja apsver saules paneļu uzstādīšanu savai privātmājai, ieskaties, vai neesi uz kāda no šiem mītiem “uzķēries”.

Pirmie pieci no 10 mītiem – zemāk!

Mīts Nr. 1: Uzstādīt saules paneļus ir dārgi.

Patiesība:

Saules paneļu uzstādīšana atmaksājas vidēji 6-7 gadu laikā. Tā, kā saules paneļu darbības ilgums ir 25-30 gadu, pēc šiem 6-7 gadiem saules paneļi Tev, var teikt, “pelna naudu”. Jeb – rada situāciju, kurā Tev mājās ir elektrība, taču Tu par to nemaksā. Lai būtu pavisam precīzi – tas gan nenozīmē, ka nebūs nekādu izmaksu. Būs jāmaksā par pārvadu, naktīs un ziemās saņemot elektroenerģiju atpakaļ no tīkla. Taču atliek tikai iemest aci elektrības rēķinos, noņemt nost aili, kurā ir summa par elektrību, un varēsiet saprast, vai tas, ka šī daļa izzustu no Jūsu rēķina, Jums būtu patīkamas pārmaiņas vai neko īsti nemainītu.

Turklāt, uzstādot saules paneļus, Jūs būsiet tie, kam elektroenerģijas cenu kāpums būs patīkamas ziņas! Jo tas nozīmēs, ka saules paneļi atmaksājas vēl ātrāk, nekā šie 6-7 gadi (aprēķinus mēs taisām, ņemot vērā tā brīža elektroenerģijas cenu). 

Kāpēc šāds mīts ir radies:

Pirmā investīcija, protams, nav gluži tik liela kā mājas elektrības rēķins. Saules paneļi sākotnēji prasa investēt lielākus līdzekļus. Taču, pareizi veicot aprēķinus labākajai ražībai, piesakoties valsts atbalstam un ievācot informāciju par nomaksas iespējām, visticamāk, atradīsiet risinājumu, kas Jums vienalga ilgtermiņā izrādīsies daudz izdevīgāk, nekā palikt pie esošā elektroenerģijas ieguves veida.

Mīts Nr. 2: Latvijā nav pietiekami daudz saules, lai atmaksātos uzstādīt saules paneļus.

Patiesība:

Latvijā ir pietiekoši daudz saules, lai saražotu elektroenerģiju visam gadam.

To pierāda elementāra ieskatīšanās neitrālā, publiski pieejamā rīkā, kas parāda, cik daudz saules gadā konkrētajā vietā ir iespējams saražot.

Šeit ir saules “daudzums” Rīgā:

Šeit – Berlīnē, Vācijā:

Saules paneli-miti-saules-daudzums-eiropa

Kā redzams, saules Latvijā ir aptuveni tikpat daudz, kā Vācijas Ziemeļos. Ja skatītos tālāk, arī Nīderlandē. Tās ir valstis Eiropā, kur saules paneļi jau kādu laiku ir izplatīts elektroenerģijas ražošanas veids.

Šis pierāda – mums Latvijā ir pietiekoši daudz saules. tikai vajag zināt, kā veikt pareizus aprēķinus, uzstādīt saules paneļu sistēmu tā, lai tā arī Jūs nodrošina ar elektroenerģiju visu gadu.

Kāpēc šāds mīts ir radies: 

Ir divi biežākie iemesli. Viens, jo cilvēkiem šķiet, ka mākoņainās dienās saules paneļi neražo elektrību. Kas nav tiesa – saules paneļi sāk ražot elektrību, kad uz tiem nokļūst saules elektromagnētiskais starojums, ne tiešie saules stari. Līdz ar to, saules paneļi ražo arī ēnainās dienās. 

Otrs iemesls, jo Latvijā ir visiem zināmās, garās un tumšās ziemas. Taču arī tur jau ir izdomāts risinājums – uzstādot saules paneļu sistēmu, aprēķinus parasti veicam tā, lai vasarās, kad saules ir visvairāk, tiek saražots tāds elektroenerģijas apjoms, kas Jums pietiks visam gadam, tai skaitā, tumšākajos ziemas mēnešos.

Kā šo elektroenerģiju dabūt ziemā? Ar neto sistēmas palīdzību. Vairāk par to šeit.

Mīts Nr. 3: Ir jāpagaida, kamēr saules paneļiem kritīsies cena

Patiesība:

Vislabākā saules paneļu cenas un efektivitātes proporcija bija… pirms gada. Jau šobrīd, pieaugot elektroenerģijas cenām, kā arī inflācijas dēļ ir augušas cenas saules paneļiem, to transportēšanai, uzstādīšanai.

Labākā cena saules paneļiem bija pirms gada, otra labākā – šobrīd. Īpaši, kamēr vēl ir pieejams valsts atbalsts saules paneļu uzstādīšanai (kurš, starp citu, strauji iet uz beigām – bloga rakstīšanas brīdī palikuši tikai nepilni 12milj. no sākotnējiem 30 miljoniem eiro!)

Kāpēc šāds mīts ir radies: 

Tehnoloģijas mūsdienās attīstās īpaši straujā ātrumā – telefons, kas bija jauns vakar, šodien jau var būt novecojis. Vismaz tā stāsta reklāmas.

Taču saules paneļi ir sarežģīta tehnoloģija, kura attīstās daudz lēnāk. Tam ir liela saistība ar nākošo mītu, tāpēc ķersimies uzreiz pie tā.

Mīts Nr. 4: Ir jāpagaida, kamēr augs saules paneļu efektivitāte.

Patiesība:

Saules paneļu efektivitātei ir sasniegtas ļoti labas robežas. Silīcijs, kas ir saules paneļu pamatā, savā efektivitātē var augt ļoti minimāli, un būtu nepieciešams krietns lēciens tehnoloģiju attīstībā, lai varētu panākt vēl labāku efektivitāti enerģijas ražošanā no saules, kas ir tagad. 

Gaidīt šādu neparedzamu tehnoloģiju lēcienu ir tas pats, kas cerēt uz loteriju. Un pat, ja šāds lēciens būs, paietu ilgs laiks, kamēr no laboratorijas risinājums nokļūtu pie plašāka cilvēku loka par pieejamu cenu.

Jo, praktiski runājot, viens ir – izgudrot jaunu materiālu, un pavisam kas cits – veikt gadiem ilgus testus tam, kā to var ērti pielietot gala patērētājs, pārliecināties, ka produkts ir drošs, kā arī nokārtot visu birokrātiju un citus tik nopietna produkta kā saules paneļu biznesa nepieciešamus soļus, līdz kamēr tas ir plašāk pieejams sabiedrībai. 

Kāpēc šāds mīts ir radies: 

Saules paneļu efektivitāte, ko norāda ražotājs, labas kvalitātes paneļiem parasti svārstās no 15-20%. Cilvēki to pārprot, uzskatot, ka iespējamā efektivitāte ir 100%. Tai pat laikā, kas ir efektivitāte saules paneļiem? Efektivitāte nozīmē – cik daudz no uztvertā saules magnētiskā starojuma konkrētais saules paneļu materiāls spēj pārvērst cilvēkiem vajadzīgajā elektroenerģijā. 

Silīcijs, kurš ir saules paneļu sastāvā, maksimāli kā materiāls, pēc šī brīža zinātnē pieejamiem datiem, monokristāliskos saules paneļos spēj sasniegt 25% efektivitāti no 100. Lielāka efektivitāte arī prasītu lielākus līdzekļus no gala patērētāja. Salīdzinājumam – saules paneļiem no dažādiem materiāliem, ko izmanto NASA savos kosmosa kuģos, šobrīd ir ap 30% efektivitāte, un cenas, kuras NASA par to maksā, arī ir atbilstoši kosmiskas.

Mīts Nr. 5: Saules paneļi neizskatīsies labi kopējā mājas ainavā.

Patiesība:

babite-privatmaja-saules-paneli-2

Šobrīd eksistē paneļi, kuri ir eleganti, neuzkrītoši un labi iekļaujas kopējā ainavā. Tie ir AllBlack sērijas monokristāliskie saules paneļi, kurus uzstādām saviem klientiem.

Savukārt saimniekiem, kuri dažādu iemeslu dēļ nevēlas uzstādīt saules paneļus uz jumta, ir iespējams uzstādīt zemes sistēmas.

Kāpēc šāds mīts ir radies: 

Iepriekšējās desmitgadēs pamatā uz māju jumtiem tika uzstādīti polikristāliskie saules paneļi. Tie ir zilā krāsā, kā arī biezāki, aizņem vairāk vietas. Foto ar tiem daudziem liek domāt, ka šādi izskatās visi saules paneļi uz privātmājām, taču tā nebūt nav. 

Mūsdienīgi saules paneļi nav uzkrītoši un iekļaujas kopējā ainavā.

Šādi ir pirmie pieci mīti par saules paneļiem.

Vēlies zināt nākošos mītus, kā arī citu noderīgu informāciju?

Seko mums sociālajos tīklos, uzzināsi pirmais, kad iznāk nākošā daļa! Tur regulāri arī publicējam noderīgu informāciju vienkāršā valodā par saules paneļiem.

Ja palikuši kādi jautājumi vai vēlaties jau saņemt aprēķinus vai specifiskākus padomus, kas būtu labākais saules paneļu risinājums tieši Jums – piesakieties konsultācijai!