Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

10 mīti par saules paneļiem (2.daļa)

10 mīti par saules paneļiem (2.daļa)

16. Feb. 2023

Kādi ir biežāk sastopamie mīti par saules paneļiem un saules enerģiju, kas liek saimniekiem Latvijā gaidīt “labāku brīdi” saules paneļu uzstādīšanai vai to atlikt?

Saules paneļi uzstādīšana jau vairāk, nekā 10 000 privātmāju Latvijā ir devusi lielāku neatkarību ne elektroenerģijas cenu svārstībām.

Par spīti tam, joprojām ir pietiekoši daudz mītu par saules paneļu uzstādīšanu, kas kavē saimniekus izšķirties par labu šim elektroenerģijas ieguves veidam.

Protams, saules paneļi ir ilgtermiņa ieguldījums un vairumā gadījumu tas vienalga dos ieguvumu, vai to uzstādi šogad vai nākošgad. Viss atkarīgs no pareiziem aprēķiniem un precīzas uzstādīšanas.

Tai pat laikā, var teikt, ka labākais laiks, kad uzlikt paneļus, bija pirms gada, un otrs labākais – tagad.

Elektrības cenas kāpj, un ir saimnieki, kuri jau ziņo, ka viņu saules paneļu sistēmas atmaksāšanās laiks rūk – jo elektrības cenu kāpums saules paneļu īpašniekiem nozīmē lielāku ietaupījumu.

Ja apsver saules paneļu uzstādīšanu savai privātmājai, ieskaties, vai neesi “uzķēries” uz kāda no šiem mītiem, kavējot lielāku ietaupījumu savai mājsaimniecībai.

Šī ir otrā daļa – pirmo, ja vēl neesi redzējis, lasi šeit.

Mīts Nr. 6:  Saules paneļi rada bojājumus jumtā.

Patiesība:

Saules paneļu uzstādīšanai nevajadzētu radīt bojājumus jumtā. Saules paneļu stiprinājumi, kuri ir kvalitatīvi un kurus kvalitatīvi uzstāda, tiek piestiprināti pie jumta tā, ka ne mazākais mitrums vai gaiss tiem netiek cauri.

Līdz ar to, jumts paliek sveiks un vesels. 

Kāpēc šāds mīts ir radies: 

Diemžēl, visbiežāk “lētāko” variantu dēļ. Uzstādot saules paneļus nekvalitatīvi, ir risks sabojāt jumtu, jo nav zināšanu, kā to izdarīt saudzīgā veidā.

Tāpēc arī aicinām ikvienu, kurš apsver saules paneļu uzstādīšanu, pārliecināties, ka to dara profesionāļi, kuri spēj saules paneļus uzstādīt kvalitatīvi. Pāris norādes, kas par to liecina – saules paneļu uzstādīšanas uzņēmums ir reģistrēts Būvniecības informācijas sistēmā, tiem jau ir klienti, atsauksmes.

Mīts Nr. 7: Pēc uzstādīšanas būs daudz jādomā par saules paneļu kopšanu, uzturēšanu.

Patiesība:

Par saules paneļu kopšanu un uzturēšanu nav tik daudz jādomā, kā varētu likties. Pirmajās nedēļās vai pirmo gadu saimniekiem vizbiežāk ir interesanti pētīt saules paneļu ražību ērtajā invertora aplikācijā. 

Rudenī, ja sakrīt lapas un lietus tās nenoskalo, tās var nopūst ar lapu pūtēju.

Ziemas laikā saules paneļu ražība ir tik neliela, salīdzinot ar vasaru, ka pat tad, ja uzsnieg sniegs, tos tīrīt aizņemtu vairāk laika un enerģijas, nekā paneļi saražotu, tāpēc to nerekomendējam.

Savukārt vasarā un pavasarī vairumā gadījumu lietus kalpo par vislabāko un dabiskāko, nekaitīgāko tīrītāju.

Kāpēc šāds mīts ir radies: 

Ir rūpīgi saimnieki, kuri izvēlas tīrīt paneļus un dalīties ar savu pieredzi publiski. Parasti gan, veicot aprēķinus un izskaidrojot riskus pārāk nesaudzīgai tīrīšanai un to ietekmei uz paneļu darbības laiku, nākas secināt, ka tiešām labāk ir ļaut dabai būt par saules paneļu tīrītāju.

Mīts Nr. 8:  Ir jāpagaida, kamēr kritīsies cena saules paneļu akumulatoriem.

Patiesība:

Līdzīgi kā iepriekšējā blogā, runājot par saules paneļu cenu – saules paneļu akumulatoru cenu kritums, protams, ir iespējams un mēs visi uz to ceram. Tai pat laikā, mēs to nevaram paredzēt. Tāpēc reālistiskāks un ekonomiski izdevīgāks veids, kā sevi nodrošināt ar saules enerģiju, ir – izmantojot neto sistēmu vai, ja tas labāk der Jūsu gadījumam – izmantot akumulatorus un neto sistēmu kopā. Jebkurā gadījumā – sākt tagad, jo cenas teju ikvienam produktam pēdējā gada laikā pārliecinoši iet tikai vienā virzienā, diemžēl ne uz leju.

Kāpēc šāds mīts ir radies: 

Motivācija, kāpēc cilvēki vēlas uzreiz slēgt klāt akumulatorus, galvenokārt slēpjas saimnieku vēlmē būt pilnībā neatkarīgiem no elektroenerģijas ražotāja, piegādātāja. Tai pat laikā, tikai ar akumulatoriem Latvijā diemžēl nebūtu iespējams nodrošināt saimniecībai nepieciešamo elektroenerģiju visa gada garumā.

Ar pareiziem saules paneļu sistēmas aprēķiniem, pieslēgumu neto sistēmai un, ja nepieciešams – arī akumulatoriem – saules paneļu sistēma ir gan ekonomiski izdevīgāka, gan spēj nodrošināt elektroenerģiju mājai visa gada garumā.

Mīts Nr. 9:  Saules paneļi ražo enerģiju tikai tad, kad uz tiem spīd saule.

saules-panelu-risinajumi-2023

Patiesība: 

Saules paneļi ražo elektroenerģiju nevis tāpēc, ka uz tiem spīd saules stari, taču tāpēc, ka ar paneļos esošo silīciju saskaras saules elektromagnētiskais starojums. 

Līdz ar to, arī lietainās dienās saules paneļi ražo elektroenerģiju Jūsu mājsaimniecībai.

Kāpēc šāds mīts ir radies: 

Tīri nezināšana – ja mums saka, ka saule spēj radīt elektroenerģiju, vairums no cilvēkiem automātiski nesāktu domāt tieši par elektromagnētiekso starojumu. Vairums no mums to asociētu saules enerģiju ar to, ko ikdienā paši tiecamies uzņemt, īpaši vasarā – ar tiešajiem saules stariem. 

Taču saules paneļu tehnoloģijai pietiek arī ar mākoņainu saules gaismu, un viss notiek.

Mīts Nr. 10: Labākais laiks, kad uzstādīt saules paneļus, ir vasara.

Patiesība:

Labākais laiks, kad uzstādīt paneļus, bija pirms gada.

Otrs labākais – pirms vasaras. 

Kāpēc tā?

Jo vasara ir gada ražīgākais laiks, kurā saules pabeļi saražo krājumus visai ziemai, samazinot saimnieka elektrības rēķinu līdz pat pavasarim (protams, pie nosacījuma, ka ir uzstādīta saules paneļu sistēma, kas to atļauj).

To varat aplūkot zemāk grafikā:

Saules paneli-miti-uzstadisana-vasara
Skaitļi atšķiras, taču proporcija saules paneļu ražībai paliek aptuveni vienāda – par to varat pārliecināties paši saules paneļu kalkulatorā.

Vasarā paneļiem jau būtu jābūt uzstādītiem, ja Jūs gribas iegūt lielāko ieguvumu no saules paneļiem jau pirmajā gadā.

Citādāk var nākties secināt, ka vasarā bijuši lieli izdevumi par saules paneļu uzstādīšanu, un ziemā tam visam vēl nāk klāt lielais elektroenerģijas rēķins. Tikai tāpēc, ka uzstādīšanas laiks bija par vēlu, lai saules paneļi vasarā saražotu elektroenerģiju visam gadam.

Kāpēc šāds mīts ir radies: 

Daudz remontdarbu mēdz notikt vasarā – tad laiks ir labāks, dienas garākas un darbi iet uz priekšu raitāk, jo temperatūra ir vajadzīgajā siltumā. Piemēram, lai nožūtu krāsa. Tad saimniekiem, iespējams, ir radies ieradums par dažādiem remontdarbiem, būvdarbiem, saistītiem ar māju, domāt vasaras mēnešu prizmā.

Cits variants – cilvēku gluži vienkārši nav iepazinušies ar saules ražības grafiku un nezina, ka, uzstādot saules paneļus vasaras vidū, uz visu ziemu tiek zaudēta potenciālā saules enerģija no iepriekšējiem vasaras un vēlā pavasara mēnešiem.

Jo saule uz Jūsu jumta spīdēs vienalga – atšķirība tikai būs tajā, vai šo enerģiju Jūsu māja Jums pārvērtīs elektrībā, kas ietaupa un pēc 6-7 gadiem pat sāk pelnīt naudu.

Nenokavējiet ražīgāko laiku – piesakieties aprēķiniem šodien, un līdz vasarai jau būsim paneļus uzstādījuši.

Kā arī seko mums sociālajos tīklos! Tur regulāri publicējam noderīgu informāciju vienkāršā valodā par saules paneļiem.