Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

Saules enerģija: priekšrocības, trūkumi, un kā to izmanto Latvijā?

Saules enerģija: priekšrocības, trūkumi, un kā to izmanto Latvijā?

19. May. 2022

Kas ir saules enerģija, kā to var izmantot Latvijā elektroenerģijas iegūšanai, un kādas ir saules enerģijas priekšrocības un trūkumi?

To visu apskatīsim šajā blogā.

Kas ir saules enerģija?

Saules enerģija ir jaudīgākais alternatīvās enerģijas veids uz Zemes, kas jau miljoniem gadu ļauj eksistēt ikvienai dzīvai būtnei uz Zemeslodes. 

Saules enerģija, atšķirībā no derīgajiem izrakteņiem, ir atjaunojamais enerģijas resurss. 

Tas nozīmē, ja tērējam šo resursu, tā rezerves pēkšņi (vai tik tuvā cilvēces nākotnē) nebeigsies, salīdzinot, piemēram, ar naftu vai oglēm, kas ir radušies gadu tūkstošu laikā, un jau strauji sāk sevi izsmelt.

Tikai pēdējos gadu desmitos cilvēki sāk vairāk apzināties, cik liels ir saules enerģijas potenciāls. 

Mēs ar to varam nodrošināt ļoti daudz modernās pasaules vajadzību, kuras līdz šim esam nodrošinājuši planētai ne tik draudzīgos veidos.

Kāpēc saules enerģija var nodrošināt mūsu vajadzības?

Kopā ar saules gaismu uz Zemes nonāk dažādu formu starojums jeb radiācija. Šis starojums spēj radīt siltumu, izraisīt dažādas ķīmiskas reakcijas (kā, piemēram, fotosintēzi augos) un pat ražot elektrību mums – ja zinām, kā to panākt.

Kā cilvēki izmanto saules enerģiju

Lai arī veidu ir ļoti daudz, no tiem populārākie:

  • Dārzos un siltumnīcās augu audzēšanai. Tieši tā, mums tas šķiet pašsaprotami, taču tas ir veids, kā visu laiku esam izmantojuši saules enerģiju!
  • Būvējot mājas. Cilvēki ņem vērā saules ritējumu, lai izmantotu gan saules gaismu, gan tās radīto siltumu, lai telpās nodrošimātu maksimāli komfortablus apstākļus dzīvošanai.
  • Saules kolektori. Tie savāc siltumu, kas rodas no saules radiācijas, un ar to sasilda mājsaimniecībās izmantojamo ūdeni.
  • Saules paneļi. Saukti arī par saules baterijām. Tie ir paneļi, kuri absorbē saules radiāciju, un rada elektroenerģiju, kuru tālāk var izmantot gan mājās, gan biroju ēku, arī lauksaimniecības, ražotņu, autoservisu vajadzībām.

Ja runājam par šiem saules enerģijas “apstrādes” veidiem, jāapskata kāds populārs jautājums.

Ar ko atšķiras siltumsūknis, saules kolektors un saules paneļi?

Lai arī mūsu, veikals.energrid.lv, specialitāte ir saules paneļu uzstādīšana, mēs bieži saņemam šo jautājumu. 

Dažreiz ir radies iespaids, ka tas ir viens un tas pats, taču nav gan, tāpēc, ja šaubījies par to, šeit būs vienkāršs izskaidrojums.

Siltumsūknis, saules kolektors un saules paneļi viens no otra atšķiras sekojoši:

  • Siltumsūknis un saules kolektors darbojas, lai radītu siltumu. Tie neražo elektrību.
  • Tikai saules paneļi ražo elektrību.

Ja vēlies nedaudz detalizētāk:

  • siltumsūknis siltumu iegūst no zemes, gaisa vai ūdens, un ar to var apsildīt māju.
  • saules kolektori siltumu iegūst no saules, un ar to apsilda ūdeni, piemēram, virtuvei, vannas istabai vai baseinam.
  • Saules paneļi absorbē saules radiāciju, lai ražotu elektrību, kuru var izmantot jebkādiem mērķiem – siltumam, gaismai, jebkādām citām vajadžibām, kuras nodrošina elektroenerģija.

Saules enerģija Latvijā

Lai arī apstāv mīts, ka Latvijā nav pietiekoši daudz saules, īstenībā mēs varētu nodrošināt diezgan nozīmīgu nepieciešamo elektroenerģijas daļu.

It īpaši, ja salīdzinām ar citām Eiropas valstīm, piemēram:

  • Nīderlandē un Vācijā 17% kopējās valsts elektroenerģijas ir iegūts no saules, un
  • Igaunija pāris gadu laikā no gandrīz 0% ir uzlēkusi līdz 10% (avots).

Latvijā nav norādīta precīza proporcija, cik daudz kopējās elektrības iegūst no saules, taču šeit pieejamā informācija rāda, ka, piemēram, kamēr Igaunijā šie 10% nozīmē, ka no saules tiek saražoti 414 megavatu gadā, kamēr Latvijā tajā pašā gadā ar saules enerģiju tika saražots tikai 8 megavatu.

Kā vari detalizētāk lasīt šajā blogā, Latvijā ir ļoti līdzīgs saules ražības apjoms kā Nīderlandē, Vācijas ziemeļos, un pavisam noteikti Igaunijā.

Tāpēc saules enerģija pavisam noteikti ir resurss, kurš šobrīd burtiski izplēn gaisā un ir ļoti milzīgs potenciāls to izmantot privātmāju un uzņēmumu, organizāciju vajadzībām.

Arī Tavām!

Apskatījām statistiku, tagad pie praktiskiem jautājumiem. 

Kādas ir saules enerģijas priekšrocības un kādi ir trūkumi?

Saules enerģijas priekšrocības un trūkumi

Kā ikvienam elektrības ražošanas veidam, arī saules enerģijai ir savi plusi un mīnusi. Kādi tie ir, apskatīsim atsevišķi zemāk.

Plusi saules enerģijas izmantošanai:

  • Mazāki elektrības rēķini. Saules paneļi ļauj saražot daudz lētāku elektroenerģiju, nekā alternatīvas.
  • Pieejamāka cena. Paneļi ir kļuvuši pieejamāki vidējam patērētājam, un vidēji 6-7 gadu laikā atmaksājas. Turpmākos 18-24 gadus, kurus paneļi darbojas, ļauj iegūt elektroenerģiju par velti, maksājot tikai par tās pārvadi naktīs un ziemas mēnešos (par NETO sistēmu vairāk lasi šeit).
  • Dabai draudzīgs elektrības ieguves veids. Kā jau rakstījām, saule ir resurss, kurš vismaz tuvākajā mums zināmajā laikā paliks mums pieejams.
  • Mazāka ietekme uz klimatu. Salīdzinot ar alternatīvām, saules paneļi atstāj mazāku ietekmi uz klimatu.
  • Neatkarība no cenu svārstībām. Mājās un uzņēmumos, ražotnēs ar lielu elektrības patēriņu šobrīd straujus elektrības cenu kāpums ir ļoti jūtams. Saules paneļi ļauj izvairīties no turpmākām galvassāpēm par cenu svārstībām. 

Saules enerģijas mīnusi jeb trūkumi:

  • Kad nav saules, paneļi vairs neražo elektrību. Ražotnēm, kas darbojas dienas laikā, tas netraucētu, taču privātmājās tieši tumšais dienas laiks ir tas, kad elektrību lieto visvairāk. Tas nozīmē, ka naktīs un ziemas mēnešos vienalga jādomā, kā šo elektrību dabūt.
  • Saules enerģijas uzglabāšana. Ja vēlas saules enerģiju uzglabāt akumulatoros, tie ir ļoti dārgi un pat divreiz var paildzināt laiku, kurā atmaksājas paneļu uzstādīšana. Pašlaik labākais veids, kā ar abiem līdz šiem minētajiem mīnusiem tikt galā, ir NETO sistēma – lasi par to šeit.
  • Sākotnējās investīcijas. Lai arī cena ir pieejamāka, ne visiem uzreiz ir līdzekļi, lai ieguldītu tos tieši saules paneļu uzstādīšanai. Privātmāju īpašniekiem šī mīnusa risināšanai ir izsludināts valsts atbalsts, savukārt uzņēmumiem dažādas finansējuma iespējas piedāvājam mēs.
  • Aizņem lielu platību. Ja gribētu uzstādīt lielākus saules parkus nopietnākas elektroenerģijas ražošanai, paneļi aizņemtu daudz vietas. Tāpēc uzņēmumiem un privātmājām aicinām paneļus uzstādīt uz jumta, kā arī saules parku uzstādīšanai atvēlēt platības, kurās nenotiek, piemēram aktīva lauksaimniecība. Tātad, platības, kuras šobrīd stāv neizmantotas un tām meklējat pielietošanas potenciālu.

Vai palika kādi jautājumi? 

Prasi tos komentāros vai piesakies konsultācijai un uzzini, cik ilgā laikā saules paneļu uzstādīšana atmaksāsies Tev!