Pieteikties konsultācijai

Pakalpojums:

+371 29710098

Ziņa nosūtīta

Sākumlapa Blogs Kategorija: Uncategorized @lv

Saules paneļi: 4 šķēršļi to uzstādīšanai

Saules paneļi: 4 šķēršļi to uzstādīšanai

20. Oct. 2022

Kad NEVAR uzstādīt saules paneļus? Šajā rakstā apskatīsim 4 šķēršļus saules paneļu uzstādīšanai.

Bloga beigās – 3 bonusa iemesli, kurus salīdzinoši daudz cilvēku VAR uzskatīt par šķēršļiem, taču tie tādi nav, un paskaidrosim, kāpēc.

Saules paneļi: 4 šķēršļi to uzstādīšanai

1. Jūsu teritorijā nav pietiekoši daudz saules apspīdētas vietas.

Ne uz privātmājas jumta, ne citur Jūsu teritorijā nav pietiekoši daudz brīvas vietas, kuru lielāko dienas daļu apspīd saule.

Loģiski – ja saules paneļiem elektroenerģijas ražošanai vajag sauli, tad ir nepieciešama teritorija, kur saule paneļiem var piekļūt.

Šķiet pašsaprotami, taču dažreiz diemžēl tas kļūst par šķērsli saules paneļu uzstādīšanai. Apkārt esošas mājas, koki, būves – dažreiz pat ēnu nepamana, līdz sāk domāt par paneļu uzstādīšanu. Jumts tomēr nav tā mājas daļa, kuru regulāri ikdienā ievērojam, īpaši, ja mājai ir 2 un vairāk stāvu.

Tai pat laikā, ja:

  • ēnojumu uz jumta rada tuvumā esoši koki,
  • tie atrodas Jūsu īpašumā,
  • un tie nav, piemēram, vectēva iestādītie ozoli ar simbolisku, svarīgu nozīmi ģimenei,

ir iespējams arī koku vai daļu no tā, piemēram, konkrētus zarus, nozāģēt un šādi situāciju atrisināt. Tad tas vairs nav šķērslis.

Taču, ja ēnojums nāk no kaimiņa teritorijas; ja Jūsu teritorijā esoši koki vai jeburš cits ēnojums ir paliekošs un negrozāms – diemžēl paneļus uzstādīt nebūs iespējams.

2. Vēlaties atjaunot privātmājas jumtu.

Šis punkts kļūst par šķērsli tām mājsaimniecībām, kur uz zemes saules paneļus uzstādīt nebūtu alternatīva.

Ja saules paneļus uzstāda uz jumta, tad jārēķinās, ka tie tur stāvēs gadu desmitiem. Tas nozīmē, ja jumts ir jau savu laiku nokalpojis un tam nepieciešams remonts tagad vai pēc 5-10 gadiem, tad saules paneļus neieteiktu uzstādīt.

Kāpēc – lai saules paneļus noņemtu, uzliktu jumtu un vēlreiz uzstādītu, tas ļoti sadārdzinās kopējās izmaksas, kuras Jums būs par saules paneļiem, un, līdz ar to, tie atmaksāsies ilgākā laika periodā (sk. nākamo punktu, tur par to vairāk).

Labākie risinājumi, kurus varam ieteikt, ja šis ir aktuāls šķērslis:

  • ja jumtu jāmaina, to izdarīt tagad un tad uzlikt paneļus, vai arī 
  • apskatīt un izvērtēt dažādas alternatīvas citām vietām, kur varētu novietot saules paneļus.

Ja šie risinājumi neder – diemžēl saules paneļus ieteiktu neuzstādīt.

3. Pārāk mazs elektroenerģijas patēriņš.

saules-paneli-skersli-elektriba

Saules paneļu uzstādīšanai ir kāds būtisks faktors. Vismaz tajā, kā mēs strādājam ar klientiem, tas ir būtisks. Šis faktors ir ekonomiskais pamatojums. 

Galvenais mērķis, lai uzstādītu saules paneļus, ir – kļūt neatkarīgākam no elektroenerģijas cenu svārstībām un ražot elektroenerģiju izdevīgāk. 

Tātad, saules paneļiem būtu jāatmaksājas ar uzviju – tas nozīmē, ka izdevumiem par elektroenerģiju pēc saules paneļu uzstādīšanas ilgtermiņā būtu jāsarūk.

Ideālā gadījumā – tik ļoti, ka rodas sajūta, ka saules paneļi Jums ražo naudu (t.i., saules paneļi ne tikai atmaksājas, bet arī ietaupītās finanses kļūst ar “+” zīmi.

Pēc pieredzes, vidēji mūsu klientiem tas notiek 5-6 gadu laikā. Tie klienti, kuri uzstādījuši saules paneļus šīs vasaras vai iepriekšējo gadu vasaru laikā, jau ir priecīgi, ka aprēķinātais laiks pat jau sarūk, elektroenerģijas cenām arvien vairāk palielinoties.

Tai pat laikā, šī atmaksāšanās var notikt tad, ja summa, kuru Jūs šobrīd mēnesī maksājat par elektroenerģiju, ir proporcionāli lielāka, nekā Jūs maksātu par saules paneļu uzstādīšanu, ņemot vērā saules paneļu darbības ilgumu (25-30 gadu).

Kāds ir elektroenerģijas patēriņš, ar kuru būtu vērts domāt par saules paneļu uzstādīšanu?

Mēs iesakām saules paneļus uzstādīt mājsaimniecībām, kuru vidējais ikmēneša elektroenerģijas patēriņš ir 300kW un vairāk.

4. Sadales tīkla pieslēguma jauda.

Saules paneļu saražoto elektrību šobrīd visekonomiskāk ir nodot tīklā – tā saucamajā neto sistēmā. (Kas tas ir, lasiet šeit.) Tas nozīmē – izmantot “Sadales tīkls” pakalpojumu.

Ir teritorijas, kuros Sadales tīkla pieslēgums ir būvēts salīdzinoši sen un tīkls spēj uzņemt ierobežotu skaitu jaudas. Otrs variants – apkārtnē esošās mājas jau ir salikušas saules paneļus tādos apjomos, ka pat salīdzinoši moderns tīkla pieslēgums vairs nespētu uzņemt tieši Jūsu privātmājas saules paneļu saražoto jaudu. Tas vienkārši tika būvēts citiem mērķiem, ne saules paneļu ražotās enerģijas uzņemšanai.

Izmaksas par šāda tīkla pārbūvi var būt pārāk augstas, lai Jums tas atmaksātos. Ja tā notiek, tas diemžēl ir šķērslis, lai saules paneļus uzstādītu.

Tādi ir četri šķēršļi, kuri patiesi var Jūs aizkavēt uzstādīt saules paneļus.

Tai pat laikā, ir pāris argumenti, kuri daudziem vari izskatīties kā šķēršļi, taču tādi nebūt nav.

Kādi tie ir?

3 argumenti, kas NAV šķēršļi saules paneļu uzstādīšanai:

1. Finansiāls atbalsts

Saules paneļu uzstādīšanai privātmājām ir pieejams valsts atbalsts līdz 4000 EUR, kā arī izdevīgi nosacījumi no citiem mūsu sadarbības partneriem – vairāk par to, kā arī summām, kuras Jums var piešķirt, lasi šeit. 

Šie jautājumi noteikti ir risināmi vairumā gadījumu, lai Jums tas vēl joprojām būtu izdevīgi.

2. Mājā notiek saimnieciskā darbība.

Tas var šķist kā šķērslis, ja vēlaties saņemt valsts atbalstu mikroģeneratora jeb saules paneļu uzstādīšanai, un pamanāt punktu, ka tādos gadījumos to nepiešķir.

Mazāk cilvēku zina, ka šādā gadījumā ir vairāki risinājumi:

  • jānomaina struktūrvienības adrese SIA vai cita tipa saimnieciskajai darbībai (piem., uzņēmumiem, kuriem reāli uzņēmējdarbība notiek citā vietā);
  • valsts atbalstam iesniegtajos dokumentos jāpierāda, ka uzstādīto elektroenerģiju patērēsiet tikai ģimenes, privātām vajadzībām (piem., saimniecībām, kurās ražošana notiek vienā ēkā, un ģimene dzīvo citām, un elektroenerģijas tīkla saslēgums ļauj to nodalīt).

Ja neviens no šiem punktiem Jūsu gadījumā neder – arī tad ir risinājums! Jāgaida valsts atbalsta programmas saules paneļu uzstādīšanai biznesam, un ļoti iespējams, ka tas ļaus finansējumu tomēr iegūt. (Sekojiet mums sociālajos tīklos, kā būs jaunumi, ziņosim!)

3. Tuvojas ziema

Ja vien nav spēcīgs sniegs vai kailsals (pēdējais ir svarīgi, ja uzstāda saules paneļus uz slīpa jumta – montāžas komandas drošībai), saules paneļus ir iespējams uzstādīt visa gada garumā.

saules-panelu-uzstadisana-ziema

Ziemā uzstādīšana pat ir labāka – nākošgad, kad saules paneļiem sāksies lielākais ražības laiks, Jūs “novāksiet labāko ražu” ar saules elektroenerģiju, līdz ar to, paneļi atmaksāsies ātrāk. 

Tādi ir gan reālie, gan risināmie šķēršļi saules paneļu uzstādīšanai.

Noderēja? Dalieties ar radiniekiem, kaimiņiem un paziņām!

P.S. Ja vēlaties saņemt precīzus aprēķinus, cik ilgā laikā saules paneļi atmaksātos, kā arī cik lielu atbalsta summu varētu saņemt no valsts – piesakieties sarunai šeit.